۳۷ هزار خانه هلال در ایران احداث می‌شود
۳۷ هزار خانه هلال در ایران احداث می‌شود
رئیس نمایندگی کشوری فدراسیون بین‌المللی صلیب سرخ و هلال‌احمر در ایران گفت: جمعیت هلال‌احمر ایران در نظر دارد ۳۷ هزار خانه هلال در مناطق روستایی و کم برخوردار احداث کند که تاکنون ۵ هزار و ۵۰۰خانه در سطح کشور افتتاح شده است.

عطا مرتضی محمد دورانی در حاشیه بازدید از خانه‌های هلال پاکدشت به خبرنگار ایرنا گفت: خانه های هلال شبکه‌ای متشکل از همه افراد و اقشار جامعه است که به منظور مشارکت اجتماعی و محلی و بسیج توانمندی مردم است که با استفاده از توان و همکاری داوطلبان و خیرین راه‌اندازی می‌شود.

وی هدف از راه‌اندازی خانه‌های هلال را تقویت جامعه آماده و افزایش مشارکت‌های مردمی دانست و افزود: ما نه تنها در داخل بلکه باید فراتر از مرزها نشان دهیم که خانه‌های هلال نمونه ای از تلاش برای افزایش تاب آوری و توانمندسازی مردم جامعه در برابر مخاطرات احتمالی و بلایای طبیعی است.

محمددورانی نقش خانه های هلال و ارائه آموزش‌ها را در کاهش خسارات ناشی از سوانح و بلایای طبیعی بسیار موثر عنوان کرد و افزود: خانه‌های هلال در حوزه داوطلبی، جوانان و امداد و نجات با هدف نفوذ در لایه‌های اجتماعی، گسترش آموزش، ارتقای تاب‌آوری جامعه پس از وقوع حوادث و سوانح و همچنین ضمن هم افزایی و توان افزایی در ارائه خدمات بشردوستانه و عام‌المنفعه از سوی داوطلبان برای خدمت رسانی بیشتر به نیازمندان و آحاد جامعه فعالیت دارد.

وی با اشاره به این‌که جمعیت هلال‌احمر از طرف دولت موظف به پاسخگویی در نیاز به حوادث و بلایای طبیعی را دارد افزود: جمعیت هلال‌احمر نه تنها وظیفه پاسخگویی به سوانح و بلایا را دارد بلکه در دوران شیوع کوید۱۹ برای کمک‌ به اقشار آسیب پذیر نقش مهمی را ایفا کرده است.

رئیس نمایندگی کشوری فدراسیون بین‌المللی صلیب سرخ و هلال‌احمر در ایران ادامه داد: جمعیت هلال‌احمر در بحث غربالگری بویژه در مرزهای آبی و زمینی وظایفی را از طرف دولت به منظور حفظ سلامت مردم و جلوگیری از انتشار ویروس کرونا بر عهده دارد که نقش بسزایی را در این عرصه ایفا کرده است.

وی گفت: در حال حاضر جمعیت هلال‌احمر اقدامات خوبی برای ورود واکسن کرونا به کشور انجام داده که همه این فعالیت‌ها نشان از ظرفیت بالای هلال‌احمر نه تنها در بُعد داخلی بلکه در بحث بین‌المللی است که اقدامات بسیار خوبی را در این زمینه در سطح کشور شاهد بودیم.

پاکدشت در ۲۵ کیلومتری جنوب‌شرق تهران واقع شده است.