۶۰ درصد تست‌ها مثبت است/ رکورد ثبت روزانه ابتلا شکسته شد
۶۰ درصد تست‌ها مثبت است/ رکورد ثبت روزانه ابتلا شکسته شد
آمارهای رسمی منتشر شده وزارت بهداشت نشان می‌دهد موج تازه مراجعه بیماران به مراکز درمانی آغاز شده و این شرایط می‌تواند شرایط قرمز کرونایی در اغلب نقاط کشور را به رنگ سیاه نزدیک کند

به گزارش خبرگزاری تسنیم ، روز گذشته طبق آمار رسمی منتشر شده وزارت بهداشت ۲۴۷۶۰ نفر به تعداد مبتلایان جدید کرونا در سراسر کشور افزوده شد که در مقایسه با آمارهای قبلی این تعداد بیمار رکورد تازه‌ای در نرخ ابتلا روزانه ثبت کرده است.

این خبر درحالی منتشر شده که چند روز پیش سعید نمکی در جلسه‌ای اعلام کرده بود باید منتظر خیزتازه‌ای از میزان ابتلا باشیم چون آمارهای قبلی همه مربوط به بی‌توجهی برخی از هموطنان قبل از تعطیلات نوروزی بوده است و با درنظر گرفتن حجم بالای سفرهای نوروزی سه هفته قبل به‌زودی وارد فاز تازه‌ای از همه‌گیری خواهیم شد.

اما این رکورد شکنی در واقع پایان کار نیست بلکه تازه ابتدای ماجراست و با درنظر گرفتن تکمیل ظرفیت بسیاری از مراکز درمانی بخصوص در مراکز استان‌ها این روند می‌تواند به سیاه شدن شرایط بحران در اغلب نقاط کشورمان منجر بشود که اول از همه باید منتظر اخبار نگران کننده‌ای از شهرستان‌های مهمانپذیر در ایام نوروز باشیم.

برای رسیدن به واقعیت این حجم از ابتلا بررسی گذرای نرخ نتایج مثبت آزمایش‌های انجام شده کرونا نشان می‌دهد از ابتدای هفته‌ جاری روند افزایشی نتایج مثبت آغاز شده است به صورتی در اغلب مراکز نمونه‌گیری و انجام تست‌های مرتبط اوایل هفته نتیجه نزدیک به ۵۰ درصد از آزمایش‌ها مثبت می‌شد اما روز گذشته آمارها حکایت از رسیدن این شاخص به ۶۰ تا ۷۰ درصد دارند.

نکته جالب توجه این است که در چنین شرایطی علی‌رغم اینکه ستاد ملی مبارزه با کرونا در بسیاری از شهرستان‌ها اعلام وضعیت حاد و بحرانی کرده و چهار روز از آغاز محدودیت‌های جدید یا همان تعطیلی ده روزه می‌گذرد بازهم بسیاری از هموطنان بی‌توجه به واقعیت ماجرا و خطری که سلامت کشور را تهدید می‌کند رفتار می‌کنند که شاهد مثال آن هم در کاهش میزان توجه به پروتکل‌های بهداشتی در سطح ۵۶ درصد و استفاده روزانه ۸۰۰ هزار نفر از مترو در تهران است.

البته نگرانی اصلی این است که مقامات وزارت بهداشت رسما تایید می‌کنند در شرایط فعلی نمونه‌های جهش‌یافته ویروس در کشور یکه‌تازی می‌کنند و با درنظر گرفتن میزان سرایت‌پذیری بالای آنها و البته وخیم‌تر بودن شرایط بیماران در این شرایط احتمالا باید در روزهای آینده نرخ مرگ و میر بالاتر از ۴۰۰ نفر را تجربه کنیم .

از این رو مقامات وزارت بهداشت علی‌رغم تمام تلاش‌هایی که انجام می‌دهند تا دوباره افسار ویروس منحوس کرونا را در کشورمان به دست گرفته و روند بیماری را تحت کنترل داشته باشند لازم است هموطنان هم به این نکته توجه داشته باشند که بی‌توجهی به پروتکل‌های بهداشتی و افزایش تجمع‌ها فعلا پاشنه آشیل مدیریت موج چهارم همه‌گیری ویروس کرونا است.

میزان فوتی ناشی از کرونا در خوزستان نگران کننده است

قاسم سلیمانی دشتکی ، اظهار داشت:برای مقابله به کرونا باید طرح شهید سلیمانی را تقویت کنیم.

وی افزود: این طرح با شناسایی محله به محله کرونا نقش مهمی در کنترل کرونا دارد. در این طرح روزهای گذشته ۲۷ هزار تست کرونا گرفته می‌شد که اکنون به ۶ هزار تست رسیده است.

استاندار خوزستان بیان داشت: برای مقابله با کرونا در روزهای آتی مجدد میزان نمونه گیری را افزایش می دهیم. در این طرح به ازای هر ۱۰نمونه اخذ شده، یک بیمار شناسایی می شود.

وی با اشاره به فوت قطعی ۵هزار خوزستانی بر اثر کرونا بیان داشت: خوزستان ۹درصد مرگ و میر کرونایی کشور را دارد که این آمار نگران کننده است.

سلیمانی دشتکی اظهار داشت: بخش عمده ابتلا و مرگ و میر ناشی از کرونا در استان به دلیل دورهمی خانوادگی است که لازم است مردم نسبت به این مسئله دقت لازم را داشته باشند.

بحران شدید کرونا در استان ایلام

 استان ایلام رکود دار آمار ابتلا به کرونا در کشور است و این رکود در نسبت جمعیت به تعداد مبتلایان است که این استان را با بحران کرونا مواجه کرده است و به گفته محمد کریمیان رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام “ظرفیت بیمارستان‌های ایلام برای بستری بیماران کرونایی  تکمیل شده است”.در بیان علت ایجاد این اتفاق که پیش بینی جمیل صادقی‌فر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام بر آن است که در روزهای آینده شاهد افزایش تعداد مرگ‌های ناشی از کرونا در استان ایلام خواهیم به موارد ی چون بی توجهی به رعایت پروتکل‌های بهداشتی، کاهش استفاده از ماسک به کمتر از ۲۰ درصد جمعیت، نادیده گرفتن محدودیت‌ها و نبود اراده جهت اعمال محدودیت‌های سختگیرانه اشاره شده است.

با این وصف کارشناسان بهداشتی و درمانی بر این نکته تاکید دارند که رعایت نکردن پروتکل‌ها باری بر دوش کادر درمانی گذاشته است که بیم آن می‌رود با ادامه این روند کادر درمانی نیز دچار خستگی شود و آن موقع است که روزهای سیاه در انتطار استان ایلام خواهد بود.

بستری بودن ۲۴۷ بیمار کرونایی در وضعیت شدید بیماری در یک روز، شهروندان استان را به شدت نگرانترکتازی قاتلی به نام کرونا کرده است.

قاتلی که تا کنون ۶۹۳ شهروند ایلامی را به کام مرگ کشانده است و ۳۱۷۳۸ نفر را نیز آلوده به تبعات مرگبار کرونا کرده است اما برخی شهروندان این وضعیت را با نادیده‌انگاری و بی توجهی به رعایت پروتکل‌ها و مسئولان با مصوبات کاغذی و بی نتیجه به فراموشی سپرده و استان را برای موج سیاه کرونا بدرقه می‌کنند.

روند بستری و بیماران بدحال کرونایی در استان همدان صعودی است‌

 از هفته گذشته روند صعودی ابتلا به کرونا و بیماران بدحال کرونایی در استان همدان آغاز شده و همچنان ادامه دارد.تعداد بیماران کرونایی و نیاز به بستری تا حدی افزایش یافته که ظرفیت بیمارستان‌های سینا، بهشتی و بعثت همدان پاسخگوی نیاز بیماران نبوده و بیمارستان‌های ارتش و آتیه نیز آماده پذیرش بیماران شده است.

وضعیت تمام شهرستان‌های استان قرمز است و ادامه روند صعودی زنگ خطری برای تبدیل وضعیت استان از رنگ قرمز به سیاه است.

دکتر منوچهر کرمی معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در همدان اظهار داشت: تاکنون یک هزار و ۶۴۰ بیمار مبتلا به کرونا در استان همدان جان خود را از دست داده‌اند.

وی با بیان اینکه در روزهای اخیر آمار قربانیان ویروس در استان دو رقمی شده است تصریح کرد: روزانه بین ۱۰ تا ۱۱ بیمار مبتلا به کرونا به علت شدت بیماری جان خود را از دست می‌دهند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان با اشاره به اینکه روزانه بیش از یک هزار بیمار تنفسی و مشکوک به کرونا به مراکز درمانی و اورژانس بیمارستانهای استان مراجعه می‌کنند گفت: تاکنون ۱۱ هزار  942 بیمار مثبت کرونایی در بخش سرپایی و ۲۹ هزار و ۷۵۴ مورد بیمار کرونایی در بخش بستری شناسایی شده است.

برپایی بیمارستان‌های صحرایی در بیمارستان‌های الزهرا و فارابی اصفهان

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان، سخنگوی ستاد استانی مقابله با کرونا در استان اصفهان در نشست خبری آنلاین ستاد مقابله با کرونا در استان اصفهان اظهار داشت: نادیده گرفتن مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا و انجام سفرها، دید و بازدیدها، مراسم‌های مذهبی ماه‌های رجب و شعبان علت اصلی شرایط فعلی در همه‌گیری ویروس منحوس کرونا است در حالی که تعداد مبتلایان به کرونا در مقایسه با روزهای ابتدایی فروردین‌ماه حدود ۶ برابر افزایش یافته است.

حجت‌الله غلامی ادامه داد: مشاغل گروه ۲، ۳ و ۴ در سطح استان ممنوع است و مشاغل گروه یک نیز به استثنای خدمات وابسته به بهداشت و درمان به مدت ۱۰ روز از ساعت ۲۱:۳۰ تعطیل است. لازم به ذکر بوده که شدت محدودیت‌ها در پارک‌ها نیز افزایش یافته و به دنبال آن روشنایی شب در بوستان‌ها و پارک‌ها به کمتر از یک سوم کاهش یافته و اغذیه فروشی‌ها، آبمیوه فروشی‌ها و اسباب‌بازی‌ها نیز در پارک‌ها اجازه فعالیت ندارند.

غلامی پیرامون تردد خودروها به شهر بیان کرد: در حال حاضر تردد خودروهای دارای پلاک غیربومی به استان ممنوع بوده و با همکاری ارگان‌ها و سازمان‌های محتلف ورودی‌های استان به صورت شبانه‌روزی تحت نظارت قرار دارد. لازم به ذکر است که ۴۴۰دوربین نظارتی فعال در مرکز کنترل ترافیک و ۱۳۰دوربین در شبکه راه‌های استان برای اعمال قانون خودروهای متخلف در دسترس است و پیامک اعمال جریمه برای متخلفان ارسال می‌شود.

وی افزود: طی بازدید از ۱۲ هزار و ۱۰۰ واحد صنفی، ۲۰۱ واحد پلمپ و ۱۵۲ واحد معرفی به مراجع قضایی و ۳۳۵ واحد با دریافت اخطار جدی مواجه شدند، این در حالی بوده که طی هفته گذشته ۷۹ خودرو توقیف، حدود ۳۱ هزار خودرو مشمول جریمه ۲۰۰ هزار تومانی تردد شبانه و حدود ۷ هزار و ۷۵۰ خودرو غیربومی نیز مشمول جریمه ۵۰۰ هزار تومانی و یک میلیون تومانی شدند.

غلامی بیان کرد: بانک‌ها باید به چک‌های اصناف مهلت ۲ هفته‌ای برای پراخت بدهند، به گونه‌ای که در این مدت نباید چک‌ها برگشت شود و در صورت برگشت رفع سو شود، همچنین مهلت بازپرداخت وام‌های دریافت‌شده توسط واحدهای صنفی آسیب دیده از کرونا که زمان پرداخت اقساط آن‌ها سررسیده است تا شش ماه تمدید شد.

وی درباره احداث بیمارستان‌های صحرایی تصریح کرد: ظرفیت بیمارستان‌ها با سرعت زیادی در حال افزایش است به گونه‌ای که بیمارستان‌های بخش خصوصی و خیریه‌ها نیز در پذیرش بیماران کرونایی کمک‌رسانی می‌کنند و در این راستا بیمارستان‌های صحرایی در بیمارستان‌های الزهرا و فارابی برپایی می‌شود. گفتنی است که عده‌ای از بیماران تحت نظارت خاص بهداشت و درمان به صورت خانگی تحت درمان هستند.

سخنگوی ستاد استانی مقابله با کرونا در استان اصفهان گفت: بازرسان استانداری به صورت دوره‌ای در حال بازرسی از دستگاه‌های اجرایی هستند، میزان رعایت نکات بهداشتی توسط مردم به طور کلی حدود ۵۶ درصد بوده که با شدت‌ نظارت‌ها وضعیت رعایت از سوی مردم بیشتر شده و لازم به ذکر است که تاکنون هیچ دستورالعملی خاصی برای ماه رمضان در شهرهای قرمز و نارنجی ابلاغ نشده است.
وی خاطرنشان کرد: همشهریان می‌توانند تخلفات پروتکل‌های بهداشتی را به شماره‌های ۳۱۱۳ و ۱۹۰ مرکز بهداشت و درمان، ۱۲۴ سازمان صنعت و معدن و تجارت، ۱۳۷ شهرداری اصفهان، ۱۱۱ استانداری، ۳۶۳۰۷۹۷۷ اداره‌کل ورزش و جوانان، ۳۷۱۰۸۱۰، ۱۱۰ نیروی انتظامی و ۳۲۳۵۲۰۱۲ بازرسی اصناف اطلاع دهند.

 شناسایی ۶۴۴ مورد جدید ابتلا به بیماری کرونا در استان مرکزی  

 سیدمحمد جمالیان در گفت و گو با خبرنگار تسنیم در اراک، با اشاره به آخرین وضعیت آماری بیماری کرونا در استان مرکزی اظهار داشت: در ۲۴ ساعت گذشته طبق آخرین نتایج آزمایشگاهی در خصوص بیماری کرونا ۶۴۴ مورد جدید ابتلا شناسایی شده است.

وی افزود: از زمان آغاز شیوع ویروس کرونا تاکنون تعداد موارد مبتلا به بیماری کرونا به ۴۵ هزار و ۷۱۹ نفر رسیده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک خاطرنشان کرد: ۵۸ نفر از مجموع ۶۴۴  مورد ابتلا جدید در استان در بیمارستان های استان بستری هستند و خدمات تخصصی درمانی را دریافت می کنند و تحت مراقبت هستند.

جمالیان ادامه داد: از مجموع بیماران جدید شناسایی شده درمان ۵۸۶ مورد به صورت سرپایی بوده است و تا زمان درمان نهایی و منفی شدن جواب آزمایش در منزل قرنطینه هستند.

وی عنوان کرد: : در استان مرکزی در این مدت ۱۰ مورد فوتی بر اثر ابتلا به ویروس کرونا ثبت شده است و بر همین اساس تعداد فوتی های ناشی از بیماری کرونا به هزار و ۵۷۹ نفر رسیده است.

وضعیت بیمارستان‌های استان خراسان جنوبی خوب نیست

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بیرجند، محمد دهقانی صبح امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به وضعیت ابتلا در استان اظهار کرذ: در اسفندماه شرایط نسبتا خوبی داشتیم و ورودی بیمارستان‌ها کاهش یافته بود و در هفته یک یا دو مورد فوتی کرونایی  داشتیم.

وی افزود: ما  شلوغی شهر، کاهش رعایت پروتکل‌ها و دید و بازدید در نوروز و مسافرت‌ها بود که همه دست به دست هم دادند تا امروز شاهد شیب تند کرونا باشیم.

دهقانی با بیان اینکه با این فرمانی که کرونا در استان پیش می‌رود  احتمال اینکه به سرعت بیمارستان‌ها پر شود وجود دارد افزود: امروز شرایط کرونایی خوبی در کشور نیست و ما جزو  12 استان هستیم که  شیب کرونا در آن  تند است و نمودار کرونای ما  صعودی پیش می‌رود که امید است قبل از اینکه در شکل پر خطر باشد از این شیب عبور کنیم. 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: وضعیت بیمارستان‌ها خوب نیست و از ۵۰۰ تخت در نظر گرفته شده در بخش  کرونا اکثرا پر شده است.

دهقانی با بیان اینکه  تخت‌های ویژه ما امسال افزایش یافته و ۵۰ تخت ای سی یو بزرگسال در استان  افزایش یافته است افزود: اما اگر با همین سیر صعودی پیش رود ظرف دو هفته تخت‌ها پر و خدمات دچار مشکل می‌شود.

وی با بیان اینکه پرسنل ما خسته هستند و نگرانی ما از ادامه این روند است افزود: در این ۱۴ ماهه چندین بار پروتکل‌های درمانی تغییر کرده است، اما همه موظف هستیم براساس الگوها پبش رویم و هر چند اعلام شد احتمال ابتلا از طریق سطوح کم است اما  احتمال ابتلا صفر نیست و باید همچنان رعایت کنند.

دهقانی با بیان اینکه  هرکس کوچکترین علائمی داشته باشد باید جدی گرفته و به مراکز سرپایی مراجعه کند، گفت: اگر علائم خفیف باشد فرد باید خود را قرنطینه کند و در خراسان جنوبی  روزی ۷۰۰ تا ۸۰۰ تست سریع و بیش از ۴۰۰ تست ملکولی و در مجموع هزار و ۲۰۰ تست ملکولی و تست سریع انجام می‌شود.

۱۹۳ مبتلای جدید به کرونا در سیستان و بلوچستان شناسایی شد

سیدمحمد هاشمی شهری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در زاهدان اظهار داشت: بر اساس آمار آزمایشگاهی تا صبح امروز با شناسایی ۱۹۳ مورد جدید ابتلا به کرونا ویروس در استان، شمار مبتلایان سیستان و بلوچستان  به ۲۹ هزار و ۸۳۹ نفر رسید.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: تاکنون در مجموع یک هزار و ۲۰۹ نفر از مردم استانی که به کرونا مبتلا بوده‌اند با وجود دریافت خدمات درمانی استاندارد در مراکز بهداشتی و درمانی سطح استان جان خود را از دست داده‌اند.

وی با ابراز تاسف از آمار رو به رشد شیوع کرونا در سطح استان، خاطرنشان کرد: در حال حاضر ۵۹ بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های استان بستری هستند که بیشترین تعداد در میان سه محدوده دانشگاه‌های علوم پزشکی زاهدان، زابل و ایرانشهر مربوط به محدوده تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی زاهدان است.

افزایش آمار پذیرش بیماران کرونایی در بیمارستان‌ها‌ی یزد

بنابر اعلام سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید صدوقی(ره) یزد روند ابتلا به کرونا در استان یزد همچنان صعودی است و بستری‌های کرونایی بیمارستان‌های استان یزد هم روزانه بالغ بر ۱۰۰ نفر است به گونه‌ای که در شبانه روز گذشته، ۱۳۸ بیمار مشکوک به کرونا در بیمارستان‌های استان پذیرش شدند و بستری‌های مشکوک به کرونا در استان یزد، امروز به ۵۵۱ نفر رسیده است.

درحالی از این تعداد، ۱۰۰ نفر به دلیل وخامت حالشان در بخش مراقبت‌های ویژه حضور دارند که بستری‌های مشکوک به کرونا در بخش مراقبت‌های ویژه نسبت به هفته گذشته دو برابر شده است.

میزان مراجعه کاشانی‌ها به کلینیک‌های حاد تنفسی در ۲۴ ساعت از مرکز ۴۰۰ نفر گذشت

جولان ویروس کرونا در کاشان در سطح بالایی قرار دارد و هر روز بیماران با آمار قابل توجهی به مراکز و کلینیک‌های حاد تنفسی منطقه کاشان مراجعه می‌کنند و بیماران نیاز به بستری در بیمارستان نیز روز به روز افزایش پیدا می‌کند.

مهدی دلاوری در مورد آمار ۲۴ ساعته گذشته منطقه کاشان با بیان اینکه در ۲۴ ساعت گذشته ۵۸ بیمار حاد تنفسی در بیمارستان‌های شهید بهشتی کاشان و سیدالشهدا آران و بیدگل بستری شدند اظهار داشت: این بیماران جدید حداقل ۱۳ و حداکثر ۸۶ سال سن دارند.

وی در شرایط فعلی ۲۸۷ بیمار حاد تنفسی در بیمارستان شهید بهشتی کاشان و ۴۲ بیمار حاد تنفسی در بیمارستان سیدالشهدا آران و بیدکل بستری هستند، افزود: ۳۹ بیمار نیز به دلیل وخامت شرایط در کاشان در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند و این آمار در شهرستان آران و بیدگل به سه نفر رسیده است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی کاشان با بیان اینکه در ۲۴ ساعت گذشته متأسفانه دو نفر در کاشان را به دلیل ابتلا به ویروس کرونا از دست دادیم، ابراز داشت: متأسفانه در ۲۴ ساعت گذشته ۱۹۰ مورد جدید کرونا مثبت داشتیم و تاکنون تعداد تست مثبت کرونا به ۱۸ هزار و ۲۰۱ نفر می‌رسد.

وی با بیان اینکه در ۲۴ ساعت گذشته ۴۱۳ نفر از شهروندان به کلینیک‌های حاد تنفسی مراجعه کرده‌اند گفت: این موضوع نشان از جولان ویروس کرونا در منطقه کاشان است و بر همین اساس از شهروندان درخواست داریم رعایت پروتکل‌های بهداشتی و استفاده از ماسک بیش از پیش اهتمام ورزند.

کرونا در هرمزگان؛ ۱۱۲ مبتلای جدید و جان باختن ۲ نفر در شبانه روز گذشته

با اعلام روزانه آمار کرونا در هرمزگان از سوی دانشگاه علوم پزشکی استان، در ۲۴ ساعت گذشته ۱۱۲ نفر بیمار جدید در استان شنایی شده است. 

در همین زمینه سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم گفت: از زمان آغاز اپیدمی تاکنون تعداد جمعا بالغ بر ۲۰۸ هزار نمونه گیری انجام شده که در روز گذشته ۱۱۲ تست مثبت شد. 

وی افزود: در حال حاضر ۳۴۸ نفر با تشخیص کووید ۱۹ در بیمارستان‌های استان بستری هستند که از این تعداد ۵۶ نفر در بخش آی‌سی‌یو بستری شده‌اند. 

دکتر فاطمه نوروزیان گفت: از مجموع بیماران بستری در بخش آی‌سی‌یو وضعیت ۹ بیمار نگران کننده است و حالشان وخیم است. 

وی ادامه داد: همچنین تعداد ۴۹۱۴ نفر نیز در قرنطینه خانگی به سر می‌برند و وضعیت پایداری دارند. 

نوروزیان تصریح کرد: در شبانه روز گذشته ۲ بیمار شامل یک زن ۳۵ و یک مرد ۵۸ ساله در بندرعباس جان باختند و میزان جان باختگان قطعی این ویروس در استان به ۱۰۸۳ نفر افزایش یافت. 

وی در پایان از مردم استان خواست با توجه به وضعیت قرمز کرونای انگلیسی در سطح استان، از تردد غیر ضروری اجتناب کنند و در مراسمات عروسی و عزا شرکت نکنند و همچنین از سفر در این شرایط بپرهیزند.

۱۱۱۵ بیمار جدید به کرونایی‌های لرستان اضافه شد

آمار ابتلا به ویروس کرونا در لرستان به سرعت رو به افزایش است و استان را در شرایط بحرانی قرار داده است.

 براساس آخرین آماری که امروز از سوی دانشگاه علوم پزشکی لرستان اعلام شد از ابتدای شروع شیوع ویروس کرونا در لرستان تاکنون ۸۹ هزار و ۹۵۷ نفر به این ویروس مبتلا شده‌اند و هزار و ۴۷۰ نفر نیز جان خود را از دست داده‌اند.

از مجموع ۲۹۰ هزار و ۸۷۷ نمونه ارسالی به ۲۸۶ هزار و ۶۲۶ نمونه پاسخ داده شده است که ۸۹ هزار و ۹۵۷ نمونه مقبت و ۱۹۶ هزار و ۶۵۹ مورد منفی بوده است.

براساس امار اعلام شده از روز گذشته تاکنون هزار و ۱۱۵ بیمار جدید به کرونایی‌های استان اضافه شده است و با بستری شدن ۴۰ بیمار دیگر تعداد بیماران بستری شده استان به هزار و ۱۰ نفر افزایش یافته است.

افزایش ۵۰ درصدی بیماران “اینتوبه” در کرمانشاه در یک روز

به گزارش خبرگزاری تسنیم از  کرمانشاه، صبح امروز نسبت به روز گذشته با افزایش هشت بیمار وصل به دستگاه تنفس مصنوعی، این تعداد با افزایش بیش از ۵۰ درصدی مواجه شد.

همچنان با اعلام مسئولان دانشگاه علوم پزشکی تعداد بیماران بستری مربوط به کرونا در استان از مرز ۷۰۰ نفر گذسته و اکنون ۷۰۸ بیمار مشکوک به کرونا در بیمارستانهای استان بستری هستند.

این تعداد بیمار در ۱۵ بیمارستان مرکز استان و ۱۰ بیمارستان در شهرستان‌ها بستری هستند.

بنابر اعلام شکیبا معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان کرمانشاه نظارت بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی در سطح استان تشدید یافته است. 

وی عنوان کرد: با توجه به موج چهارم کرونا در استان کرمانشاه، نظارت بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی در استان تشدید خواهد شد و تمامی ظرفیت‌ها در غربالگری و بیماریابی کووید در راستای مقابله با موج جدید کرونا بسیج می‌شود.

شکیبا گفت: با تلاش‌ها و تمهیدات صورت گرفته به منظور شناسایی سریع‌تر افراد مبتلا به کووید۱۹ و افرادی که در تماس نزدیک با آن‌ها بوده‌اند، تعداد روزانه تست‌های تشخیصی کرونا در سطح استان افزایش یافته و غربالگری بیماران با جدیت ادامه دارد‌.  

وی افزود: در مبارزه با ویروس جهش یافته کرونا مردم مهمترین نقش را داشته و همراهی آنها اهمیت بسزایی دارد و آحاد جامعه باید با رعایت بیش از پیش پروتکل‌های بهداشتی از جمله استفاده از ماسک، لزوم در خانه ماندن و جلوگیری از ترددهای غیرضروری در سطح شهر، خادمان سلامت را در مسیر مقابله با موج جدید کرونا یاری کنند.

روند ابتلا به کرونا در کردستان صعودی است

فرین رضاعی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در سنندج، با اشاره به آخرین وضعیت آماری بیماری کرونا در استان کردستان اظهار داشت: در ۲۴ ساعت گذشته طبق آخرین نتایج آزمایشگاهی در خصوص بیماری کرونا ۵۳۰ مورد جدید ابتلا شناسایی و ۷ بیمار فوت کرده است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر ۵۲۰ نفر در بیمارستان‌های استان بستری و خدمات تخصصی درمانی را دریافت می‌کنند، افزود: متأسفانه وضعیت ۶۸ بیمار مبتلا به کرونا در بخش ویژه (آی سی یو) وخیم است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کردستان آمار فوت‌شدگان بر اثر بیمار کرونا در استان از ابتدا تاکنون  را ۱۱۵۵ نفر عنوان کرد و گفت: متأسفانه روند بستری و بیماران بدحال کرونایی در کردستان همواره صعودی است‌ و در صورت تداوم عادی‌انگاری و عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی، بحران جبران‌ناپذیری رخ خواهد داد.

رعایت پروتکل‌های بهداشتی در خراسان شمالی کمتر از ۷۰ درصد است

سید احمد هاشمی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در بجنورد، با اشاره به شیوع بالای کرونا در استان خراسان شمالی اظهار داشت: متاسفانه بیش از ۷۰ درصد تست‌های کرونا در استان مثبت شده و ظرفیت بیمارستانی استان در حال تکمیل و اشباع است.

وی افزود: با این حال هم‌چنان درصد رعایت پروتکل‌های بهداشتی در خراسان شمالی زیر ۷۰ درصد است و انتظار داریم این موضوع به ۹۰ درصد برسد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی افزود: با بستری ۶۸ بیمار جدید در 24 ساعت گذشته، هم اکنون ۳۳۰ بیمار دارای علایم بیماری کووید ۱۹ در بیمارستان‌های استان بستری هستند.

وی ضمن تاکید بر زدن ماسک و دوری از تجمعات خاطرنشان کرد: برگزاری مراسم عروسی و عزا، هوای خوب و گردشگری و دورهمی‌های خانوادگی مشکلی اصلی و دغدغه ماست چرا که هم اکنون بیشترین میزان شیوع در این تجمعات اتفاق می‌افتد.

هاشمی در مورد کرونای انگلیسی اظهار داشت: این ویروس از فردی به فرد دیگر جهش پیدا کرده و ژنتیک آن تغییر می‌کند همچنین رفتار این ویروس با انسان به گونه‌ای است که علائم بیماری را در افراد مختلف تغییر داده و نحوه و شدت انتقال و حتی مرگ و میر را افزایش می‌دهد.