۷۰۵ کیلوگرم فرآورده خام دامی در دماوند معدوم‌سازی شد
۷۰۵ کیلوگرم فرآورده خام دامی در دماوند معدوم‌سازی شد
رییس اداره دامپزشکی شهرستان دماوند با بیان اینکه در یک ماه گذشته ۳۱۵ مورد بازدید از مراکز عرضه فرآورده خام دامی انجام شد، گفت: در این مدت ۷۰۵ کیلوگرم فرآورده خام دامی از چرخه مصرف انسانی خارج و معدوم‌سازی شد.

سید علی امامی به عملکرد این نهاد در راستای نظارت بر مراکز عرضه فرآورده های خام دامی در یک ماه گذشته اشاره و اظهار کرد: طرح تشدید و نظارت بر مراکز عرضه فرآورده خام دامی از آغاز سال جدید در قالب ۴ اکیپ با حجم کاری ۲ هزار و ۵۶۰ نفر ساعت انجام شد.

وی افزود: بر همین اساس ۳۱۵ مورد بازدید از مراکز خام دامی و ۱۹ مورد بازدید از کشتارگاه‌ها و مراکز بسته بندی صورت گرفت.

امامی خاطرنشان کرد: از این میزان بازدید صورت گرفته سه مورد به تعزیرات حکومتی ارجاع و ۲ مورد به صدور رای منجر شد.

معدوم سازی بیش از هشت هزار کیلوگرم فرآورده های گوشتی غیربهداشتی در یک سال

وی‌ همچنین در خصوص عملکرد این اداره در سال گذشته خاطر نشان کرد: در طرح ارتقای پوشش بهداشتی و کنترل بیماری های واگیر و انگلی دام در سال گذشته، بیش از ۷۸۶ هزار  دوز واکسن به جمعیت دامی منطقه تزریق شد و در زمینه پایش و بررسی بیماری های موجود در منطقه ۲۷ نوبت بررسی صورت گرفت.

این مسئول در خصوص سم پاشی و ضدعفونی کردن اماکن دامی و جایگاه های دام گفت: بیش از ۵۱ هزار ۸۵۰ مترمربع از جایگاه‌های دام مورد سم پاشی قرار گرفت.

امامی اضافه کرد: ۱۷۵ مورد نمونه برداری برای‌ پایش و کنترل وجود ویروس آنفلوانزای فوق حاد در سطح شهرستان انجام شد.

وی با اشاره به اینکه ۵۰ مورد نمونه برداری در آبزیان‌ نیز صورت گرفت، بیان داشت: در زمینه بهداشت عمومی و امنیت غذایی، ۳هزار و ۹۲۱مورد بازرسی از اماکن تولید، توزیع و عرضه فرآورده های خام دامی صورت گرفت و طی آن هشت هزار ۶۷۸ کیلوگرم فرآورده های گوشتی غیر بهداشتی معدوم سازی شد.

رییس اداره دامپزشکی شهرستان دماوند خاطر نشان کرد: در خصوص نمونه برداری بررسی دارویی، هورمونی، سموم و فلزات سنگین ۵۰ مورد نمونه برداری از مراکز آبزی پروری صورت گرفت.

وی‌ همچنین در ارتباط با نظارت بهداشتی در مراکز کشتارگاهی و بسته بندی عنوان کرد: مقدار وزنی که از چرخه نظارتی اداره دامپزشکی در یک سال اخیر تولید شد، هفت هزار و ۵۷۹ تن لاشه های نظارت شده بود که که شامل مرغ کشتار شده در کشتارگاه های تحت نظارت، گوسفند و گوساله در کشتارگاه‌های دام در این زمینه بودند.

امامی تاکید کرد: همچنین به منظور  حفظ سرمایه‌های ملی، امنیت غذایی، کنترل و پیشگیری از بیماری نیوکاسل در طیور روستایی طی سه مرحله واکسیناسیون طیور بومی ۱۴۳ هزار و ۲۴۸ قطعه طیور روستایی شهرستان به طور رایگان واکسینه شدند.

رییس اداره دامپزشکی شهرستان دماوند اضافه کرد: در راستای کنترل بیماری‌های مشترک بین انسان و دام نیز ۳ هزار و ۵۸۸ راس گاو شیری مورد تست سل و ۲ هزار و ۲۳۸ راس گاو شیری مورد آزمایش بروسلوز (تب مالت) قرار گرفته و همچنین ۱۴۷ راس اسب آزمایش شده نیز فاقد بیماری مشترک مشمشه بودند.

شهرستان دماوند در ۴۵کیلومتری پایتخت قرار دارد.

  • نویسنده : منبع ایرنا