رسانه های محلی حافظ هویت خرده فرهنگی هستند

سید عباس صالحی عصر امروز در مراسم بیست و پنجمین سالگرد انتشار نشریه ره‌آورد در شهرستان دماوند با اشاره به نقش رسانه در عصر جدید اظهار داشت: رسانه‌ها به ویژه در عصر جدید به عنوان رکن چهارم قوای حاکمیت ایفا نقش می‌کنند و به کمک این رکن می‌آید تا بهتر به وظایف خود عمل کنند.

وی بیان کرد: رسانه‌های محلی و منطقه‌ای در کنار کارکردهای ویژه خود کارکرد کشوری نیز دارند و همین کارکردهای متفاوت، متمایز و مستقل آن‌ها سبب اهمیت رسانه‌های محلی شده است.

وزیر ارشاد افزود: با مطالعه برخی شماره‌های ره‌آورد به این نتیجه رسیدیم که رسانه‌های محلی حافظان هویت منطقه هستند، گاه دچار اختلالات حافظه هستیم و جامعه‌ای که این حافظه را از دست دهد دچار اختلال است که نشریات محلی کمک می‌کنند تا این اختلالات کمتر شود.

سخنرانی وزیر فرهنگ و ارشاد در مراسم ربع قرن انتشار نشریه ره‌آورد
سخنرانی وزیر فرهنگ و ارشاد در مراسم ربع قرن انتشار نشریه ره‌آورد

صالحی تصریح کرد: برخی از هویت‌های جوامع هویت سیاسی است که اگر این حافظه از بین رود دچار اختلال می‌شوند، نشریه ره‌آورد حافظه اجتماعی و سیاسی شهر را به یکدیگر نزدیک کرده است.

وی ادامه داد: وقتی هویت سیاسی و اجتماعی یک منطقه شناسنامه‌دار شود این شناسنامه به کمک آیندگان آن منطقه می‌آید همچنان که امروز جریان سیاسی در شهرستان دماوند با کمک ره‌آورد احساس شناسنامه‌دار بودن می‌کند.

وزیر ارشاد با بیان اینکه یکی از کارکردهای رسانه‌های محلی شکل دادن به حافظه و هویت منطقه‌ای است گفت: حافظه هویتی اجزای دینی و آئینی هر شهرستانی است که بخش مهمی از هویت ما حتی پیش از اسلام هویت دینی ما بوده است که اگر این بخش کم حافظه شود دچار خطراتی جدی خواهد شد.

صالحی همچنین بیان کرد: در کنار به وجود آوردن حافظه و هویت، موضوع نگهداشت و حفاظت از آن نیز امری مهم است که یکی از نقش‌های رسانه‌های محلی نگهبانی از هویت‌هاست که می‌توانند در عین حفظ ریشه، تنوع نیز ایجاد کنند.

یکی از کارکردهای رسانه‌های محلی شکل دادن به حافظه و هویت منطقه‌ای است

سخنرانی وزیر فرهنگ و ارشاد در مراسم ربع قرن انتشار نشریه ره‌آورد
سخنرانی وزیر فرهنگ و ارشاد در مراسم ربع قرن انتشار نشریه ره‌آورد

وی در پایان خاطرنشان کرد: رسانه‌های محلی حافظ هویت خرده‌فرهنگ‌ها هستند که اهمیّت بسیاری در کنار هویت‌های ملی دارند و به نوعی موتور پیشران توسعه محلی و منطقه‌ای هستند؛ از این‌رو کسانی که در حوزه خیران اجتماعی در منطقه فعال هستند باید معرفی و الگوسازی شوند.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *